Jak parzyć kawę metodą drip?

 

Parzenie kawy w dripie to metoda parzenia, polegająca na stopniowym przesączaniu wrzącej wody przez zmieloną kawę umieszczoną w dripperze. Proces ten pozwala na uzyskanie naparu o intensywnym aromacie i delikatnym smaku. Kawa parzoną tą metodą będzie zawierała więcej kofeiny, niż ta uzyskana przy metodzie ciśnieniowej.

Krok 1

Napełnij czajnik filtrowaną wodą i zagotuj ją do temperatury 95°C

Krok 2

Umieść dripper na serwerze bądź innym naczyniu (np. kubku), weź odpowiedni filtr i umieść w dripperze. Filtr przelej go gorącą wodą, a następnie wylej. Dzięki temu ogrzejesz zaparzacz, a ponadto w naparze unikniesz posmaku papierowego filtra.

Krok 3

Sięgnij po kawę do przelewu o jasnym profilu palenia (bądź omni) i odmierz odpowiednią ilość ziaren (zasada przy przelewowych metodach parzenia brzmi: 6 g kawy na 100 ml wody, jednak nie bój się eksperymentować, aby znaleźć swój smak!)

Krok 4

Umieść odmierzone ziarna w młynku i zmiel na odpowiednią grubość (ok. 25-26 klików w młynku ręcznym Comandante)

Krok 5

Umieść zaparzacz wraz z serwerem na wadze i ją wytaruj. Następnie wsyp zmieloną kawę.

Drip_2.png

Krok 6

Uruchom stoper i zalej równomiernie kawę 3 x większą ilością wody niż kawa (np. 20 g kawy x 3 = 60 g wody) To tak zwana - preinfuzja. Celem jest równomierne zalanie zmielonej kawy, dlatego wodę wlewaj równomiernie, kolistymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara. Ten etap jest niezbędny, gdyż umożliwia odgazowanie kawy, a także „otworzenie się” i uwolnienie z niej wszelkich substancji do naparu.

Krok 7

Po około minucie stopniowo dolewaj wodę (ok. 100-250 g na raz), aż uzyskasz żądaną końcową wagę naparu. Wodę wlewaj powoli (ok. 8 g wody/sekundę) okrągłymi ruchami od środka do obwodu i ponownie do środka.

Krok 8

W momencie kiedy woda przepłynie całkowicie przez fusy napar jest gotowy.

 
Loading...