Blog

Ekspresy przelewowe trafiły do polskich kuchni na początku lat 90 ubiegłego wieku, a wolno parzona kawa kapiąca do podgrzewanego dzbanka stała się ulubionym napojem w wielu domach. W klasycznym ekspresie można zrobić pyszną kawę, ale jak się okazuje, nie jest to jedyny sposób, aby wydobyć wszystkie ukryte w ziarnie bukiety. Wciąż wśród miłośników kawy jest wielu zwolenników przygotowywania naparu kawowego właśnie w ekspresie przelewowym.

Jak parzona jest kawa w ekspresie przelewowym?

Jeśli masz ekspres przelewowy na kawę ziarnistą lub mieloną, możesz z niego z powodzeniem korzystać i raczyć się naprawdę smacznymi napojami czarnymi z owocowym posmakiem. A przy tym producenci ekspresów przelewowych tworzą modele, które stają się prawdziwą ozdobą kuchni. Przykład? Moccamaster to ekspres, który wygląda pięknie i parzy wyjątkową kawę. Walorem ekspresu przelewowego jest to, że można przygotować za jednym razem cały dzbanek kawy, dlatego korzystają z niego firmy i osoby, które piją kilka kubków naparu dziennie i cały czas chcą mieć dostęp do dawki kofeiny. Ekspres przelewowy działa w bardzo prosty sposób. Wystarczy do pojemnika znajdującego się nad dzbankiem dodać odpowiednio zmieloną kawę. Warto zainwestować w kawę ziarnistą, która wymaga zmielenia tuż przed parzeniem napoju. Kawa w ziarnach zachowuje najdłużej swoją świeżość, smak i aromat. Jeśli nie masz w domu czy w pracy młynka, a Twój ekspres również nie posiada opcji mielenia, możesz kupić kawę ziarnistą, ale zaznaczyć w zamówieniu, by została zmielona w palarni. W ten sposób otrzymasz świeżo palone ziarna, zmielone tuż przed wysyłką, dzięki czemu będziesz długo cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i aromatem.

Po włączeniu ekspresu woda jest podgrzewana, przesącza się przez zmielone ziarna kawy i trafia do dzbanka w postaci aromatycznego naparu. Kawa z ekspresu przelewowego jest więc pozbawiona fusów i co bardzo ważne, długo pozostaje gorąca. Dzbanek stoi bowiem na płytce grzewczej, która podtrzymuje temperaturę, dopóki ekspres nie zostanie wyłączony. W ekspresie przelewowym dosłownie w kilka minut możesz przygotować od 1 do nawet 5 kaw jednocześnie, co sprawia, że jest doskonałym rozwiązaniem do śniadań w licznym gronie lub w biurze.

Jak smakuje kawa z ekspresu przelewowego?

Na pewno smak kawy z ekspresu przelewowego różni się od tej z kawiarki, ekspresu automatycznego czy kolbowego. Nie robi się w nim gęstego tradycyjnego espresso z cremą, kaw mlecznych czy smakowych. Nie oznacza to jednak, że nie odpowiada ona znawcom i wielbicielom kaw. Przy odrobinie wiedzy, doświadczenia i doborze dobrej kawy do ekspresu przelewowego, na pewno uda się wydobyć z niej pełnię smaku i aromatu.

Ciemno czy jasno palona kawa do ekspresu przelewowego?

Podczas wyboru kawy do ekspresu przelewowego powinniśmy głównie kierować się stopniem wypalenia kawy. Do parzenia kawy w ekspresie przelewowym najlepiej sprawdzają się kawy jaśniej palone. Ten profil palenia pozwala nam „podbić” to, co w danej kawie najciekawsze, jak chociażby owocowy posmak, subtelną kwasowość czy kwiatowy aromat. Każda kawa palona pod metody przelewowe powinna mieć opis sensoryczny, z którego dowiemy się, jakie posmaki będą najbardziej wyczuwalne po zaparzeniu.

Dla wszystkich metod przelewowych polecamy przede wszystkim kawy jednorodne tzw. „Single”. Są to kawy z jednego kraju, jednego obszaru i często z jednej plantacji, dzięki czemu możemy mieć pewność, że w smaku wyczujemy tylko ten smak, który dla danej kawy jest charakterystyczny. Zazwyczaj jest tak, że na przykład kawy z Ameryki Południowej charakteryzują się wyższą słodyczą, a z kolei kawy z Afryki bardziej intensywnym posmakiem owoców cytrusowych.

Dla osób, które rozpoczynają przygodę z przelewowym zaparzaniem warto zaproponować kawy o średnim profilu palenia tzw. „omni”. Dzięki nim płynnie wejdziemy w świat nowych kawowych doznań i oprócz klasycznego smaku zaczniemy wyczuwać też nuty owoców jak na przykład w Gwatemali Capuchinas, gdzie obok słodyczy mlecznej czekolady dostrzeżesz smak jeżyn", czy w Etiopii Sidamo, gdzie delikatna goryczka i słodka czekolada przełamywana jest smakiem orzeźwiającej limonki.

Kawy palone „omni” świetnie sprawdzają się w ekspresach przelewowych czy chociażby French Press’ie. Dają nam tym samym to, co najlepsze z obu światów: z jednej strony kawową moc a z drugiej ciekawy owocowy „twist”. Wybrane przez nas propozycje kaw palonych w stylu „omni” do Waszego ekspresu przelewowego znajdziecie w Zestawie Startowym Singli.

Jaka kawa do ekspresu przelewowego: ziarnista czy mielona?

Nie tylko rodzaj kawy do ekspresu przelewowego ma ogromne znaczenie dla smaku napoju. Polecamy przede wszystkim świeżo palone ziarna kaw do ekspresu przelewowego. Można je zmielić w domu albo poprosić o zmielenie podczas zamawiania jej w palarni. To gwarantuje świeżość i najwyższą jakość. W przypadku kaw ze sklepu często mijają długie tygodnie od momentu zebrania kawy, wypalenia i zmielenia, do chwili, kiedy trafi do filtra ekspresu. Nawet znakomite, szczelne opakowanie nie gwarantuje, że kawa będzie tak samo aromatyczna, jak w dniu, w którym była mielona. Kawa z palarni mielona jest tuż przed wysyłką do klienta, dlatego otrzymuje on kawę doskonałej jakości, idealną do zaparzania. Olejki eteryczne, które uniosą się w kuchni w momencie mielenia ziaren i parzenia, będą wyjątkowe i czas przygotowywania kawy stanie się relaksującym doznaniem. Kupuj więc niewielkie porcje świeżo palonej kawy, na przykład w opakowaniach po 250 gramów.

Kupowanie kaw do ekspresu przelewowego bezpośrednio w palarni, gdzie przygotowywane są na bieżąco, wraz ze spływającymi zamówieniami od klientów i wysyłane natychmiast po zapakowaniu to najlepsze rozwiązanie dla miłośników kaw. Ziarna najlepiej przechowywać w naszym oryginalnym opakowaniu, bo ma specjalne zamknięcie strunowe, co umożliwia swobodne korzystanie i szczelne zamknięcie. Kawę można przesypać w szklane, szczelnie zamykane naczynie i trzymać w szafce, z dala od promieni słonecznych. Nie trzymać w chłodnym ani gorącym pomieszczeniu. Jeśli macie możliwość mielenia kawy osobiście, to polecamy robić to tuż przed parzeniem lub w porcjach.

Mielenie kawy przelewowej

Na smak kawy z ekspresu przelewowego wpływa także proces mielenia i typ używanych filtrów. Zwróć uwagę, z jakiego filtra korzystasz: stożkowego czy z filtra o płaskim dnie. Tutaj dużo zależy od budowy urządzenia do zaparzania. Kawa drobno mielona doskonale sprawdza się w przypadku stożkowych filtrów do kawy, a kawa zmielona na średnią grubość jest lepsza do filtrów o płaskim dnie. Pamiętajmy też, że przez kawę drobno zmieloną woda przepływa dłużej, dlatego kawa jest bardziej aromatyczna i zawiera więcej kofeiny. Jeśli ziarna są grubo zmielone, kawa będzie mniej esencjonalna. Do mielenia kawy najlepsze są młynki żarnowe, które rozdrabniają każde ziarenko, a nie tną ich, jak w przypadku młynków z ostrzami. Warto pamiętać, że gdy zamawiasz kawę w naszej palarni, możesz wybrać opcję zmielenia podczas składania zamówienia. Bezpłatnie zmielimy ją dla Ciebie tuż przed wysyłką.

Inne sposoby na parzenie kawy metodą przelewową

Kawa przelewowa nie tylko nadaje się do ekspresu. Istnieją inne metody jej parzenia. Jeśli więc jesteś na kempingu, gdy popsuł Ci się ekspres lub po prostu masz ochotę na napój z kawy przygotowanej metodą przelewową, możesz z powodzeniem użyć ziaren do ekspresu, zwłaszcza tych zamówionych prosto z palarni. Kawy jasno i średniopalone doskonale sprawdzają się przy parzeniu za pomocą dripa, chemexu i french press. Wymaga jednak innego mielenia i nawet te same ziarna zaparzone różnymi metodami mogą mieć smakowe.

Te kawy polecamy do ekspresu przelewowego

Zaczynasz przygodę z parzeniem kawy w ekspresie przelewowym? A może chcesz się przekonać, że to naprawdę fantastyczny sposób na wydobycie z ziaren kawy wyjątkowego aromatu? Skorzystaj z naszych świeżo palonych kaw i wybierz Zestaw Startowy Przelew. To cztery różne kawy, ale dobrane z myślą o przelewowej metodzie parzenia. W paczce z Zestawem Startowym Przelew znajdziesz cztery ziarna pochodzące z różnych krajów. Dzięki temu poznasz odmienne smaki i aromaty i zaczniesz odkrywać uroki korzystania z ekspresu przelewowego.

Kawy które polecamy w artykule: