Gatunki kawy ziarnistej - odkryj z Coffee & Sons

 

Gatunki kawy ziarnistej - przewodnik dla koneserów

Poznaj świat kawy ziarnistej dzięki naszemu przewodnikowi. Odkryj różnorodność smaków i aromatów, które kryją się w ziarnach kawy z różnych zakątków świata. Sprawdź, które gatunki kaw ziarnistych przypadną Ci do gustu. Zaskocz swoich gości i wybierz gatunki ziaren kawy, które sprawią, że przed wyjściem zapytają Cię: „Skąd masz tę kawę?”

Spis treści:

  • Gatunki gatunki kawy ziarnistej
  • Jak różne metody parzenia wpływają na ilość kofeiny?
  • Jak wybierać kawę ziarnistą?

C&S_Gatunki kawy ziarnistej_blog_1Gatunki czy rodzaje kawy ziarnistej?

W ogólnodostępnych treściach przyjęło się używanie zamienne obu terminów - gatunki i rodzaje kawy. Dla uporządkowania to dwie różne rzeczy. Mówiąc o najpopularniejszych kawach - Arabika i Robusta - mamy na myśli gatunek. Natomiast wszystkie gatunki - w tym te wyżej wymienione - należą do rodzaju Kawowców. Mała rzecz, a robi różnicę.

Gatunki kaw ziarnistych dostępne na rynku, od wielu lat sprowadzają rozmowę o kawie do dwóch najpopularniejszych - Arabiki i Robusty.

Mało kto wie, że zidentyfikowano ponad 500 innych gatunków kawowców. Mimo takiej skali, plantatorzy wybrali cztery gatunki, które warto uprawiać ze względu na jakość naparu, który się z nich uzyskuje.

Coffea arabica - tak to ta Arabika z początku akapitu

Coffea canephora - siostra Arabiki - Robusta

Coffea liberica - Liberika

Coffea excelsa - odmiana powyżej Liberiki

ZiarnaGatunki kawy ziarnistej różnią się rozmiarem krzewów - czasem przypominających drzewa - kształtem ziarna i idealnym miejscem pod uprawy.

Arabika to gatunek kawy, który zaskakuje serią smaków i aromatów - od mocnego kakao po orzeźwiające cytrusowe nuty. Występuje jako krzew o mocno zielonych liściach. Ziarno Arabiki jest owalne.

Robusta, która dodaje mieszance ziaren mocy, goryczki i kwasowości, rośnie jako duży krzew lub nawet drzewo. Ziarno Robusty jest zaokrąglone.

Liberika może stać się drzewem wielkości małego domu i ma duże ziarna - większe niż Arabika czy Robusta.

Excelsa to pokaźny krzew, który rodzi ziarna znacznie mniejsze niż potężna Liberika. Z racji występowania plantatorzy upodobali sobie Arabikę i Robustę jako główne gatunki pod uprawy.

Jak różne metody parzenia wpływają na ilość kofeiny?

Generalna zasada dotycząca parzenia kawy, uwalniania kofeiny i walorów smakowych polega na tym, że im dłużej woda - najczęściej gorąca - ma styczność ze zmielonymi ziarnami kawy, tym napar będzie miał więcej kofeiny.

Wszystkie gatunki kaw ziarnistych charakteryzują się przypisanym im smakom i aromatom. Wynikają one z miejsca upraw, wysokości, na jakiej znajdują się plantacje i finalnie od stopnia wypalenia.

Cupping

Gatunki kaw ziarnistych można podzielić na takie, które lepiej smakują jeśli zaparzamy je dłużej - Arabika - i takie, które oddają to co w nich najlepsze przy szybkim parzeniu - Arabika z dodatkiem Robusty. W tym przypadku najlepiej zaparzać kawę w ekspresie ciśnieniowym.

Arabika to gatunek kawy, która zapewnia niesamowite doznania smakowe. Wyobraź sobie, że kawa może smakować nutami czekolady, ciastek i jednocześnie soczystych pomarańczy. Te gatunki kawy ziarnistej sprawią, że kawa nigdy nie będzie już kojarzona z nudnym czarnym napojem. Arabika nadaje się do parzenia każdą metodą - sprawdź ją w ekspresie ciśnieniowym, przelewowym i kawiarce.

Robusty zazwyczaj stanowią dodatek do mieszanek kaw. Same w sobie są goryczkowe i kwaśne. Mają dużo kofeiny - nawet 4%, gdzie Arabika osiąga ok. 1.6%. Zazwyczaj nie zaparza się czystej Robusty - bez dodatku Arabiki.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o Arabice i Robuście?

Arabiki i Robusty rosną na nizinach i wyżynach. Plantacje położone do 900 m n.p.m. to dobre środowisko pod uprawy - jest bardzo ciepło i wilgotno - kawowiec kocha taki klimat.

Na nizinach ziarna dojrzewają szybciej więc nie są tak nasycone komponentami smakowymi, jak gatunki ziaren kawy z wyżyn. Te gatunki kawy ziarnistej są kwaśne, goryczkowe, ziemiste i mało wyraziste.

Gatunki ziaren kawy z wyżyn to inna bajka. Tutaj jest chłodniej - przedział 900 - 2500 m n.p.m. Ziarna dłużej dojrzewają, więc w Twojej filiżance pojawi się napar o bogatym bukiecie - od ciemnej czekolady po nuty kwiatowe i owocowe.

Krzewy należy chronić przed wiatrem i - szczególnie na stokach - przed nadmiernym działaniem słońca. Uprawa Arabiki jest bardziej skomplikowana od pracy z Robustą. Krzewy są bardziej podatne na choroby i szkodniki; wymagają specjalnej ochrony - czasem uprawia się je pod foliową osłoną.

filizanka_art collection_v3

Jak wybrać kawę ziarnistą?

Dostępne gatunki kaw ziarnistych to prawdziwa skarbnica smaku. Gatunki kawy ziarnistej różnią się smakiem, aromatem i każdy z nich można dopasować do idealnej formy zaparzania. Gatunki ziaren kawy powinny pasować do Twoich preferencji i tego jak parzysz swoją kawę.

Wybierając kawę ziarnistą warto zastanowić się na tym, co ma Ci dać każda filiżanka naparu - pobudzenie czy raczej chwilę relaks. Sprawdź krótką checklistę i dobierz gatunki ziaren kawy, które sprawią, że picie tego napoju stanie się prawdziwą przyjemnością.

  • Skąd jest Twoja kawa?

Każdy kontynent to inne walory smakowe. Afryka to pełnia cytrusów i okazjonalnie nuty kakao. Azja to ziemisty ciężki aromat i korzenne nuty w filiżance. Ameryka Południowa to prawdziwy wachlarz smaków - czekolada, pomarańcza, tytoń, wanilia, kwiaty i orzechy.

Worek z kawą z Brazylii

  • Jak jest wypalona?

Im ciemniejszy sposób palenia - ziarna są ciemnobrązowe lub czarne, mogą puszczać olejki na zewnątrz - tym więcej nut kakao, ciemnej czekolady, drewna i ziemi. Im ziarna są najjaśniejsze - cynamonowe, lekko brązowe - tym więcej smaku owoców i kwiatów.

  • Jak zaparzyć?

Większość kawy możesz zaparzyć w ekspresie ciśnieniowym, we french pressie (dzbanek z tłokiem), lub w kawiarce. Tutaj postaw na kawy mocno i średnio palone. Jeśli lubisz alternatywne zaparzanie - chemex, ekspres przelewowy - wybierz jaśniejsze ziarna.

Espresso

Sprawdź, która kawa przypadnie Ci do gustu. Kliknij i sprawdź, która kawa za kilka dni trafi do Twojej filiżanki.

 
Loading...